Skład

Rumianek pospolity (Matricaria recutita) należy do rodziny astrowatych, jest jedną z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych. Podstawowym składnikiem leczniczym rumianku jest olej lotny, zawierający m.in. α-bisabolol, chamazulen, działający przeciwzapalnie. Działanie przeciwzapalnie i przeciwalergiczne olejku polega na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu makrofagów oraz wspomaganiu aktywności fagocytowej leukocytów. Olejek działa również bakteriobójczo i przeciwgrzybiczno. Rumianek jest tradycyjnie stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i dolegliwości żołądkowo-jelitowech.

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) należy do rodziny ślazowatych. Wszystkie części roślin z prawoślazu zawierają substancje czynne, które są stosowane głównie w leczeniu zapaleń błony śluzowej w jamie ustnej i gardle, a także zwiększeniu obrony immunologicznej. Pomagaja w stanach zapalnych przewodu pokarmowego - podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.

Skrzyp polny (Equisetum arvense) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Występuje powszechnie w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych. Ma działanie remineralizujące, dostarcza organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów, ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Dzięki obecności krzemionki korzystnie wpływa na przemianę materii, naczynia krwionośne, skórę, włosy. Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.

Orzech włoski (Juglans regia L.) - gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Liście i zielone łupiny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwbiegunkowe i przeciwkrwotoczne. Ze względu na dużą ilość garbników polecane są jako środek ściągający w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

Kora dębu (Quercus robur) należy do rodziny bukowatych. Jest to długowieczne, okazałe drzewo liściaste lub wysoki krzew. Rośnie prawie wyłącznie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Najważniejszą substancją leczniczą kory dębu są garbniki (9 - 15%), które mają działanie ściągające. Oprócz garbników kora dębu zawiera; kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i sole mineralne. Kora dębu ma także właściwości antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne. Stosowana zewnętrznie pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, zapalenia jamy ustnej i gardła, oparzeń, hemoroidów, egzemy, nadmiernej potliwości.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) należy do rodziny astrowatych, rośnie dziko w całej Europie Azji i obu Amerykach.

Liście mniszka oprócz związków triterpenowych zawierają flawonoidy, karotenoidy oraz potas, magnez, krzem i witamina C i witamina B. Inulina, jedna z substancji czynnych Inulina, jedna z substancji czynnych mniszka lekarskiego - jest rozpuszczalnym błonnikiem, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłową mikroflorę jelit, obniża poziom cukru we krwi. Mniszek lekarski zalecany jest w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego. Ze względu na działanie moczopędne jest pomocny w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, kamicy moczowej.

Unikalna kombinacja składników pochodzenia naturalnego zawartych w leku Imupret® N wykazuje szerokie spektrum właściwości farmakologicznych

Designed by TeleMain Sp. z o.o.