Alergia

Alergia a infekcja

Objawy alergii i infekcji potrafią być mylone nawet przez specjalistów. Są to schorzenia bardzo do siebie podobne i występują w tych samych porach roku (jesień-wiosna). Alergia a infekcja - jak je rozpoznać?

Objawy alergii i infekcji

Niektóre objawy alergii i infekcji są identyczne. W obu przypadkach występuje uczucie zmęczenia, objawy grypopodobne, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, objawy nadreaktywności oskrzeli, świszczący oddech, duszność. 

Alergia z reguły nie powoduje gorączki, bólu mięśni i gardła, a objawy te występują w przypadku przeziębienia czy infekcji grypopodobnej. Przeziębienie trwa zwykle 7-10 dni, natomiast alergia potrafi dokuczać nam nawet kilka tygodni. U dzieci pomocny w różnicowaniu alergii i infekcji może być wiek – objawy alergicznego nieżytu nosa zaczynają dominować u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, natomiast niemowlęta oraz maluchy w pierwszych 3 latach życia częściej zapadają na infekcje wirusowe.

infekcja

Najczęstsze uczulenie u dziecka

Najczęstszą chorobą alergiczną u dzieci jest alergiczny nieżyt nosa (ANN). Objawia się on w związku z pyleniem drzew, traw lub chwastów – głównie wiosną. W przypadku alergicznego nieżytu nosa związanego z uczuleniem dziecka na roztocze kurzu domowego objawy występują całorocznie z nasileniem w okresie jesienno-wiosennym.

Typowe objawy towarzyszące ANN to świąd nosa, łzawienie oczu, napady częstego kichania oraz upośledzenie drożności nosa z wyciekiem wydzieliny.

Najczęstsze infekcje wirusowe u dzieci

Najczęstszą infekcją wirusową górnych dróg oddechowych u dzieci jest po prostu przeziębienie. U najmłodszych poznamy je przede wszystkim po niewysokiej gorączce, kaszlu i nieżycie nosa, bólu głowy i ogólnym osłabieniu. Infekcja ma charakter samoograniczający, ale powinniśmy zadbać o prawidłowe nawodnienie dziecka, regularne usuwanie wydzieliny z nosa, odpowiednią temperaturę w pokoju (ok. 20 stopni C) i włączyć do kuracji leki na przeziębienie dla dzieci, które będą łagodziły objawy.

Imupret

Alergia i infekcja – czym leczyć?

Objawy alergii możemy łagodzić stosując leki na alergię, sterydy do nosa lub po konsultacji z lekarzem leki obkurczające błony śluzowe. Dostępne są także specjalistyczne leki stosowane w przypadku uczulenia u dziecka, które przynoszą ulgę i łagodzą swędzenie skóry, kaszel itp.

W razie wystąpienia infekcji możemy sięgnąć po lek na przeziębienie taki jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz roślinne leki łagodzące objawy, takie jak Imupret®. Jest to roślinny lek na przeziębienie bez recepty o naturalnym składzie, który nie zawiera dodatków smakowych, cukru ani konserwantów – działa już od pierwszych objawów i skutecznie łagodzi oraz skraca przebieg infekcji. Można go stosować w formie tabletek (powyżej 6. roku życia i osób dorosłych) lub kropli (powyżej 2. roku życia), a jego skuteczność  i bezpieczeństwo zostały potwierdzone badaniami.

Imupret® mobilizuje organizm do walki z wirusami*

  • Działa już od pierwszych objawów infekcji1
  • Skutecznie łagodzi jej przebieg2,3
  • Skraca czas jej trwania2,3

Powiązane artykuły

Loading...
Loading...
Loading...
  1. CHPL produktu leczniczego Imupret, Imupret N krople.
  2. Vavilova et al. ,,Effectiveness and tolerability of Tonsilgon N in the treatment of recurrent upper respiratory tract infections in children: a non-interventional study in Russia", Clinical Phytoscience (2016) 2:6;DOI 10.1186/s40816-016-0020-9.
  3. Popovych V et al. “A randomized, open-label, multicenter, comparative study of therapeutic efficacy, safety and tolerability of BNO 1030 extract, containing marshmallow root, chamomile flowers, horsetail herb, walnut leaves, yarrow herb, oak bark, dandelion herb in the treatment of acute non-bacterial tonsillitis in children aged 6 to 18 years”, Am J Otolaryngol. 2019 Mar - Apr;40(2):265-273.
  4. Wosikowski et al. Imupret inhibits respiratory syncytial virus replication i displays in vitro i in vivo immunomodulatory properties. GA meeting, Münster, Niemcy 2013, Poster 48
  5. 85% zakażeń w układzie oddechowym wywoływanych jest przez wirusa Szczukocka-Zych A.,Bozio M.,Feleszko W. „Immunostymulacja jako metoda ograniczenia niepotrzebnej Antybiotykoterapii” Pediatr Med Rodz 2015, 11 (4), p. 365–373.

Nazwa produktu leczniczego: Imupret N, krople doustne; Imupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Krople doustne zawierają do 19,5% [v/v] etanolu. Postać farmaceutyczna: krople doustne; tabletki drażowane. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną wyciągu lub substancje pomocnicze, alergia na rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (Compositae). Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Imupret N, Imupret to tradycyjne produkty lecznicze roślinne z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.